Mamy błyskawiczny komentarz do nowej matrycy stawek VAT, której projekt pojawił się dziś przed południem. Nowa matryca VAT to nowe zasady stosowanie obniżonych stawek VAT, także dla sektora spożywczego, zdrowotnego (leki i wyroby medyczne). Przepisy wejdą w życie w 2019 r., ale już teraz można zgłaszać uwagi w ramach konsultacji projektu ustawy. Polecamy wpis, którego autorem jest Radosław Maćkowski doradca podatkowy i of counsel Kancelaria Fairfield.

http://podatkinazdrowie.pl/nowa-matryca-vat-link-i-komentarz/

Jakie zmiany podatku VAT planuje Ministerstwo Finansów na 2019 rok? Na te i na inne pytania dotyczące projektu nowej matrycy VAT odpowiadają doradcy podatkowi kancelarii Fairfield i MVP TAX.

Niedawno pojawiły się informacje na temat zmiany stawek VAT i projektu nowej matrycy VAT na jesieni 2018. Minister Finansów Teresa Czerwińska w dwóch rozmowach: z „Dziennikiem Gazetą Prawną”oraz „Rzeczpospolitą”(z drugiej połowy sierpnia) potwierdziła zapowiedzi o zamiarze wprowadzeniu nowej matrycy obniżonych stawek VAT. Szczegóły będą znane na jesieni tego roku.

CO MOŻE OZNACZAĆ NOWA MATRYCA STAWEK VAT?

Przepisy VAT określają możliwość stosowania obniżonych stawek VAT (obecnie 0%, 5% i 8%) dla dostaw towarów i świadczenia usług. W połączeniu z katalogiem usług i towarów zwolnionych z VAT daje to całkiem skomplikowaną matrycę stawek VAT. Towary i usługi niewymienione w tejże matrycy są opodatkowane co do zasady podstawową (obecnie 23%) stawką VAT.

Według ostatnich zapowiedzi Minister Finansów oraz wcześniejszych oficjalnych informacji (np. Odpowiedź na Interpelację poselską nr 21924z 24 maja br.) w resorcie finansów już od jakiegoś czasu trwają prace nad zmianami w przepisach VAT dot. ww. matrycy. Natomiast 21 sierpnia w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów pojawiły się już konkrente zapowiedzi zmian (Link do zapowiedzi), tj.:

1) wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT i odejście od PKWiU 2008 na rzecz Nomenklatury Scalonej CN przy klasyfikowaniu towarów (przy usługach będzie obowiązywało PKWiU w wersji z 2015),

2) wprowadzenie instytucji Wiążącej Informacji Stawkowej(WIS),

3) uzależnienie obniżenia stawek podatku VAT od wskaźników ekonomicznych.

JAK DO ZMIAN MOŻE PRZYGOTOWAĆ SIĘ PAŃSTWA ORGANIZACJA?

Reforma ma być zasadniczo neutralna z perspektywy konsumenta, jednak na pewno nie będzie neutralna dla przedsiębiorców. Produceni i dystrybutorzy z branży wyrobów medycznych powinni zastanowić się nad strategią wdrożenia nowej matrycy. W szczególności:

przeprowadzić analizy wpływu projektu nowej matrycy stawek VAT na biznes(gdy tylko pojawi się informacja na jej temat);

rozważyć aktywnyudział w procesie legislacyjnym, w tym w konsultacjach nowych przepisów;

wyjaśnić wątpliwości interpretacyjne (np. poprzez interpretacje indywidualne, ogólne albo przez nowy mechanizm zaproponowany przez MF – Wiążące Informacje Stawkowe);

przeprowadzić analizę wpływu zmiany stawek na systemy księgowe, kasy fiskalne, programy do fakturowania czy sprawozdawczość dla celów Jednolitego Pliku Kontrolnego. Przygotowanie tych systemów do wdrożenia nowej matrycy;

sprawdzić postanowienia umowne dotyczące stosowania stawek VATw przypadku umów długoterminowych;

zbadać wpływ zmian na umowy zawierane w trybie PZP, zwłaszcza chodzi o przetargi które będą rozstrzygane w okresiec wprowadzania nowej matrycy VAT.

To tylko wybrane działania, które przedsiębiorcy mogą podjąć żeby efektywnie przygotować się do planowanych zmian. Pozostaje pytanie kiedy to wszystko będzie można/trzeba zrobić?

CZY NOWA MATRYCA VAT ZACZNIE OBOWIĄZYWAĆ OD 2019 R.?

Jak widać wprowadzenie nowej matrycy będzie wymagać nie tylko podjęcia szeregu działań, ale także odpowiedniego ich zaplanowania. Choćtaka zmiana wydaje się bardzo skomplikowana, zwłaszcza do wdrożenia przez przedsiębiorców w ledwie w kilka miesięcy, projekt ustawy zostanie przyjęty w IV kwartale 2018 r. (tak wynika z oficjalnych zapowiedzi).

Czy przedsiębiorcy dostaną jednak nieco więcej czasu na przygotowanie się do zmian?

Więcej na blogu podatkinazdrowie.pl

 

Kontakt do ekspertów:                                                 

Radosław Maćkowski

doradca podatkowy,

of counsel w Kancelarii Fairfield

e-mail: radoslaw.mackowski@fairfield.pl

 

Katarzyna Maćkowska

radca prawny/doradca podatkowy,

of counsel w Kancelarii Fairfield

e-mail: katarzyna.mackowski@fairfield.pl