W zeszłym tygodniu miałem przyjemność uczestniczyć w panelu dyskusyjnym podczas 9 edycji Warszawskiego Festiwalu Piwa: Granaty, wybuchające piwa. Skąd się biorą? Jak im zapobiegać? Kto za nie odpowiada? Temat eksplozji „został rozłożony na czynniki pierwsze, od strony technologicznej, prawnej i wizerunkowej. Były też przykłady z życia wzięte, poszkodowane browary i sklepy.”

Granaty, wybuchające piwa. Skąd się biorą? Jak im zapobiegać? Kto za nie odpowiada?

Panel był niezwykle interesujący, tak samo jak główne zagadnienie – jak przeciwdziałać tzw. granatom oraz jak „patrzy” na ten temat prawo. Granat to butelka, która pod wpływem nadmiernego ciśnienia spowodowanego błędem produkcyjnym, eksploduje i może poranić osoby w jej pobliżu. Przypadków takich jest bardzo mało, ale w praktyce jednak się zdarzają. Jeden z prelegentów opowiadał nawet o własnej teściowej, którą wybuchająca butelka zraniła w twarz.

Z perspektywy prawnej sprawa jest względnie prosta – producent piwa odpowiada wobec konsumenta za negatywne skutki takiej eksplozji. Co ciekawe, reżim odpowiedzialności, który ma zastosowanie (tzw. odpowiedzialność za produkt niebezpieczny) wywodzi się historycznie (1932 r.) właśnie ze sporu związanego z … piwem!!! Sprawa ta dotyczyła roszczenia Pani Donoghue, która rozchorowała się po wypiciu piwa z rozłożonym ślimakiem (stąd nazwa potoczna: snail in the bottle case) i wygrała zadośćuczynienie od producenta piwa, a nie od sprzedawcy bezpośredniego. Problematyka jak widać jest i pozostanie aktualna. Wyobraźmy sobie, że odłamki szkła uszkadzają wzrok osoby, która przebywała akurat obok wybuchającej butelki. Zadośćuczynienie i odszkodowanie mogą zsumować się do pokaźnej kwoty – w różnych okolicznościach może to być kwota nawet grubo ponad 100.000 zł.

Uczestnicy panelu:

Jurek Gibadło (Jerry BreweryBrokreacja), Michał Stemplowski (Chmielobrody), Michał Kopik (Piwny GarażKingpin), mec. Oskar Luty (kancelaria Fairfield). Panel poprowadził Przemek Iwanek, prowadzący podcast Alchemia, bloga Kraft Magia i inicjatywy Piwo i Cydr.

Podsumowanie 9 edycji Warszawskiego Festiwalu Piwa na blogu kilkaslowopiwie.com

Zdjęcie z panelu autorstwa Radosława Maćkowskiego.

Autor: Oskar Luty